Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou kvapľovou jaskyňou na západnom Slovensku. Nachádza sa v Smolenickom krase v pohorí Malé Karpaty, približne 2 km juhozápadne od obce Smolenice. Vchod do jaskyne sa nachádza vo výške 399 m n. m.

História objavovania a sprístupnenia
Hoci jaskyňu obyvatelia poznali už v 19. storočí a počas rakúsko-pruskej vojny v roku 1866 v nej dokonca táborili pruskí vojaci, dlho zostávala neprebádaná. O prieskumné cesty sa od roku 1920 pokúšali bratia Vajsablovci, Valovci a známy vynálezca padáka Štefan Banič so synom Jánom.
Úspech sa dostavil až v roku 1929, keď do podzemia cez 35-metrový komín úspešne zostúpili Ján Banič a Imrich Vajsábel. Prvých 175 metrov jaskyne bolo pre verejnosť sprístupnených v roku 1934. Ďalšie časti, ktoré vynikajú zachovalou kvapľovou výzdobou, objavili v roku 1950 J. Majko, A. Droppa a L. Blaha. Po opätovnom sprístupnení v roku 1959 je dnes pre návštevníkov pripravený 550 metrov dlhý prehliadkový okruh z celkovej dĺžky 636 metrov.
Charakteristika a sintrová výzdoba
Driny sú puklinovou jaskyňou, ktorú vymodelovali zrážkové vody prenikajúce do podzemia systémom puklín, čo zapríčinilo, že chodby sú pomerne úzke. Keďže ide o tektonickú jaskyňu, bola pôvodne zanesená až do štvormetrovej výšky rôznymi sedimentami.
Hoci podzemné priestory nie sú rozsiahle, ponúkajú návštevníkom veľmi peknú sintrovú výzdobu:
- Farebnosť: Steny sú bohato pokryté sintrom v teplých žltých, červenohnedých a žltohnedých odtieňoch.
- Útvary: Scenériu dopĺňajú pagodovité stalagmity a pre túto jaskyňu typické zúbkovité záclony.
- Vodné prvky: V jaskyni sa nachádzajú drobné jazierka a sintrové vodopády.
- Dno: Na dne bývalých podzemných jazierok sa nachádza charakteristická hráškovitá výzdoba.

Informácie pre návštevníkov
Návšteva jaskyne je ideálnym tipom na výlet v horúcom počasí, kedy podzemie ponúka príjemné schladenie. Počas prehliadky sprievodca často využíva fantáziu návštevníkov, keďže viacero útvarov má familiárne označenia. So šťastím môžu turisti počas prehliadky zazrieť aj domácich netopierov.
| Doprava a prístup | Prevádzkové informácie |
|---|---|
| Autom z Trnavy smerom na Senicu, alebo autobusom do Smoleníc. | Prehliadky počas leta každú hodinu od 9.00 do 16.00 hod. |
| Peší prístup z rekreačnej oblasti Jahodník trvá približne 15 minút do mierneho kopca. | Odporúčaný minimálny počet účastníkov prehliadky sú 4 osoby. |