Podľa liturgického kalendára slávime 8. septembra Narodenie preblahoslavenej Panny Márie. Tento sviatok má hlboký duchovný rozmer, ktorý veriacich spája s Pannou Máriou i jej Synom Ježišom. Modlitba posvätného ruženca je v tomto období prostriedkom, ktorý nás duchovne približuje k Matke Cirkvi.
„Milosrdný Bože, uštedri nám svoju nebeskú milosť, a keďže narodenie Spasiteľa z presvätej Panny bolo počiatkom našej spásy, nech oslava jej narodenia upevní pokoj na celom svete,“ uvádza sa v knihe Liturgia hodín na posvätenie času. Tento deň je výzvou k pokoju, nádeji a zamysleniu sa nad počiatkom spásy.

Historické udalosti spojené s týmto dátumom
Okrem duchovných sviatkov je 8. september v dejinách spojený aj s udalosťami, ktoré otriasli slovenskou spoločnosťou. V noci z 13. na 14. apríla (podľa historických záznamov o tzv. barbarskej noci v roku 1950) sa v celej ČSR uskutočnila akcia K. Počas tejto noci Ľudové milície a Štátna bezpečnosť prepadli a následne zlikvidovali mužské i ženské kláštory a uväznili mnohých kňazov. Perzekúcie sa osobitne dotkli biskupov Jána Vojtaššáka, Michala Buzalku a Pavla Gojdiča, ktorých súd v roku 1950 odsúdil za zradu vlasti a republiky na doživotné odňatie slobody.
Z ďalších svetových udalostí spojených s 13. dňom v mesiaci (v kontexte historických archívov) je potrebné spomenúť tragické objavenie masových hrobov v Katyni v roku 1943. Príslušníci nemeckého Wehrmachtu vtedy pri ruskom meste našli cca 14 000 tiel poľských dôstojníkov, kňazov a intelektuálov, ktorých dala zlikvidovať sovietska NKVD.

Osobnosti spojené s 13. dňom
Kalendár a dejiny nám pripomínajú mnohé významné osobnosti, ktoré sa narodili alebo zanechali odkaz v tento deň:
| Osobnosť | Povolanie / Prínos |
|---|---|
| Ľudovít Šenšel | Literárny historik, editor a redaktor |
| Emo Bohúň | Spisovateľ, humorista, priekopník humoristickej tlače |
| Igor Bazovský | Publicista, aktivista Svetového kongresu Slovákov |
| Igor Ciel | Filmár, režisér a pedagóg |
| Karol Benický | Fotograf a iniciátor humanitárnych projektov |
| Samuel Beckett | Dramatik, predstaviteľ absurdnej drámy |
Za zmienku stojí aj meno Aleš, ktoré je českej podoby ruského mena Alexej. Znamená „obranca“ a jeho nositelia sú vnímaní ako veľmi aktívni, pozorní a spoločenskí muži, ktorých ovplyvňuje planéta Mars. V slovenskom kalendári pripadajú meniny na 13. deň v mesiaci.
tags: #dnes #narodeniny #mas