Cieľ vyučovacej hodiny a tematické vyučovanie: Vianočné inšpirácie

Príprava učiteľa na vyučovanie je oblasťou, ktorá je trvale aktuálnou, pretože sa spája nielen s priamou prácou učiteľa, ale predovšetkým s výsledkami jeho edukačného pôsobenia. Dobré plánovanie vyučovacej hodiny je nevyhnutné pre efektívny proces vyučovania a vzdelávania. Súčasná doba v edukácii nepreferuje nariadenia a príkazy, ale vychádza z uvedomelosti a záujmu škôl a učiteľov o tvorivú prácu.

Význam stanovenia cieľov vyučovacej hodiny

Podstatou prípravy je triáda otázok: Čo chcem, aby sa žiaci naučili? Aké vyučovacie a učebné činnosti budem využívať? Ako skontrolujem, či žiaci učivu porozumeli a ako sa ho naučili? V edukačnom procese musíme mať na zreteli konkrétne ciele, napríklad opísať, zhodnotiť, analyzovať, narysovať, a nie len samotnú tému učiva. Pripomeňme myšlienku M. Fullana, kanadského odborníka na školstvo, vzdelávanie a reformy: „V školstve môžeme meniť čokoľvek - systém, obsah učiva a pod. - ale v konečnom dôsledku efekt a výsledok zmien vždy závisí od ľudí. Tých však nemôžeme prinútiť k zmene ich myslenia podľa nášho želania alebo predstáv, nemôžeme im tiež nanútiť motiváciu do práce... Zmena je procesom a neprebieha podľa hotových a pripravovaných schém.“

Konzistentnosť, primeranosť a vyjadrenie cieľa v pojmoch výkonov žiakov sú kľúčové požiadavky. I. Turek v publikáciách (1996, 2014) dôsledne upriamuje a prízvukuje význam cieľa v edukácii. Podstata vytýčenia cieľa spočíva v tom, že má vyjadriť, čo sa žiak naučí, respektíve čo dokáže vykonať.

Základné organizačné formy a štruktúra vyučovacej hodiny

Pojem organizačné formy výučby predstavuje organizovanú činnosť žiakov a učiteľa, ktorá prebieha v určitom čase, priestore a podľa plánu. Organizačné formy výučby možno klasifikovať podľa rôznych kritérií:

  • Podľa prostredia: výučba v triede, výučba v špecializovaných priestoroch školy (napr. počítačová učebňa, laboratórium), výučba mimo triedy (napr. v prírode, v múzeu).
  • Podľa počtu žiakov: frontálna (hromadná) forma výučby (učí sa naraz celá trieda), skupinová forma výučby, individuálna forma výučby.
  • Podľa rolí žiakov: kooperatívna forma výučby (spolupráca), individuálna forma výučby.

Vyučovacia hodina

Vyučovacia hodina je základnou organizačnou formou vyučovania, pri ktorej učiteľ pracuje v presne vymedzenom čase so skupinou žiakov v učebni. Výučba prebieha podľa stabilného rozvrhu hodín. Učiteľ pri výučbe využíva vhodné metódy, zásady a prostriedky, aby dosiahol stanovené výchovno-vzdelávacie ciele. Vyučovacia hodina štandardne trvá 40 až 45 minút. "Dvojhodinovky" sa uplatňujú napríklad vo výtvarnej výchove, telesnej výchove, pri laboratórnych prácach. Vyučovacou jednotkou je aj blokové vyučovanie.

Podľa obsahu výučby, z hľadiska predmetov, rozlišujeme napríklad hodinu slovenského jazyka, matematiky, dejepisu atď. Vyučovacia hodina môže mať rozličné ciele, usporiadanie a zameranie. Rozlišujeme základný typ vyučovacej hodiny (klasická, zmiešaná, kombinovaná hodina), ktorá plní viacero funkcií, a zvláštny typ vyučovacej hodiny, ktorá plní jednu funkciu na vyučovaní.

Štruktúra vyučovacej hodiny základného typu

  • Organizačná časť hodiny - kontrola prítomnosti žiakov, zápis učiva do triednej knihy, oznámenie cieľa hodiny, motivácia k učeniu.
  • Kontrola domácej úlohy.
  • Opakovanie učiva - môže byť spojené so skúšaním a hodnotením.
  • Vysvetľovanie nového učiva.
  • Opakovanie a upevňovanie prebraného učiva - v zmenených podmienkach (úlohami, cvičeniami).
  • Uloženie domácej úlohy.
  • Záver vyučovacej hodiny - zhodnotenie práce žiakov a splnenie cieľa.
Schéma štruktúry vyučovacej hodiny s vyznačenými fázami a ich cieľmi

Zvláštne typy vyučovacích hodín

  • Motivačné hodiny - na začiatku školského roka, polroka.
  • Expozičné hodiny - zamerané na osvojovanie nových vedomostí.
  • Fixačné hodiny - upevňovanie vedomostí.
  • Evalvačné hodiny - preverovanie a hodnotenie vedomostí.

Aj keď sú tieto typy hodín jednostranne zamerané, činnosti učiteľa a žiakov musia byť rôznorodé.

Blokové vyučovanie ako nástroj pre tematickú výučbu

Kurikulárna reforma priamo predpokladá uplatňovanie blokového vyučovania pre jeho viaceré prednosti. Blokové vyučovanie sa nerealizuje v časovej jednotke 45 minút, ale napríklad v 90-minútovom bloku. Môže mať rôzne variácie, napríklad integrované tematické vyučovanie (téma VODA), alebo spojenie dvoch predmetov do jedného bloku.

Blokové vyučovanie je prínosom, pretože významne prispieva k vytváraniu komplexnejších vedomostí žiakov, podporuje reflexiu, kritickú analýzu a aj praktickú aplikáciu obsahu. V blokovom vyučovaní sa uplatňujú rôzne stratégie vyučovania, čo má značný motivačný charakter vďaka striedaniu metód a viacerých možností skupinovej alebo aj párovej spolupráce žiakov.

Profesionálne vzdelávacie komunity: PLC

Pre učiteľa to znamená vyššie nároky na prípravu a realizáciu bloku, no zároveň umožňuje viesť žiakov k samostatnému uvažovaniu a spolupráci. Príkladom môže byť spoločné hodiny v rámci bloku slovenský jazyk a hudobná výchova pod názvom: UČÍME SA NAVZÁJOM, kde žiaci zažili obrátenú hodinu a pracovali v tíme.

Na konci aktivity každá skupina prezentuje svoje zistenia a riešenia, čo umožňuje ďalšiu diskusiu a reflexiu. Tieto aktivity rozvíjajú slovnú zásobu, vedú žiakov k čítaniu s porozumením, učia ich „manažovať“ sa v čase, vedú k nutnosti vzájomnej diskusie, ku kritickému mysleniu. Súčasne sa pestuje pocit zodpovednosti za splnenie úlohy. Blokové vyučovanie žiaci považujú za zmysluplnejšie, pretože im umožňuje spoluprácu so spolužiakmi.

Integrácia vianočných tém do vyučovania

Predvianočné nadšenie žiakov z prichádzajúcich sviatkov je dobré didakticky využiť a Vianoce zapojiť priamo do obsahu jednotlivých predmetov. To podporuje motiváciu a angažovanosť žiakov.

Fotografia šťastných žiakov pri vianočnej výzdobe v triede

Katechéza s vianočnou tematikou: "Rozsievač vyšiel rozsievať"

Táto katechéza, zameraná na Vianoce, je určená pre žiakov 5.-9. ročníka ZŠ a SŠ. Kľúčové slová sú: Vianoce, tma, svetlo, pastieri, maštaľ, Betlehem. Cieľom je viesť žiakov k presvedčeniu, že Ježiš sa chce zrodiť a žiť stále v ich srdciach.

Úvod do témy

V úvode hodiny sa použije metóda brainstormingu, kde katechéta skúma základné predstavy žiakov o téme. Následne sa rozdá papier, na ktorý žiaci napíšu, čo sa im vybaví pri slove "Vianoce". Odpovede sa zozbierajú a prečítajú. Aktivita sa zakončí oboznámením žiakov s cieľom hodiny - hlbším prenikaním do podstaty Vianoc.

Etapy katechézy

  1. Práca s biblickým listom: V prvej etape sa pracuje s biblickým listom alebo prezentáciou. Žiaci popisujú prvú stranu biblického listu a jeden z nich číta text evanjelia Lk 1,1-14 (text prevzatý zo svätej omše na slávnosť Narodenia Pána).
  2. Práca s obrazom: V druhej etape sa pracuje s obrazom, pričom katechéta poukazuje na symbolický význam jednotlivých prvkov. Rozoberajú sa:
    • Vianočný stromček - umiestnený na okraji, aby nezakryl hlavné posolstvo.
    • Postava muža v ľavom dolnom rohu - poukazuje na podstatu Vianoc - narodenie Božieho Syna Ježiša Krista.
    • Tma nad Betlehemom - vyjadruje neprijatie matky s dieťaťom a symbolizuje tých, ktorí odmietajú uveriť v Ježiša Krista.
    • Záhadná postava - predstavuje starozákonného proroka, ktorý vzbudzoval túžbu po Mesiášovi.
    • Pastieri - v rôznych pozíciách, každý ide svojou cestou, v nich sa môže nájsť každý z nás.
    • Svetlo - najsvetlejším miestom je maštaľka a šíri sa odtiaľ. Ježiš je Svetlom, ktoré osvetľuje a poukazuje na dobro a zlo. Božie slovo je tiež svetlom.
    • Maštaľ - symbolizuje svet, ktorý bol v čase Ježišovho príchodu "smradľavý" zlobou, závisťou, nenávisťou, pýchou. Ježiš prichádza do maštale, aby ju premieňal.
  3. Boh medzi nami: V tretej etape sa pozornosť žiakov nasmeruje na dve myšlienky: Prečo prišiel Boh na túto zem? Odpoveď je na zadnej strane listu (tí, ktorí sa majú radi, chcú byť spolu). On prišiel a ja by som mal odísť? Čo znamená zostať? Odpoveď dáva pracovný list - zaujímať sa nielen o jeho narodenie, ale aj o celý jeho život a dielo. Pokračuje sa prácou s pracovným listom.

Vianočné témy v iných predmetoch

V prípade geografie nie je zložité obaliť učivo piateho ročníka do vianočného šatu v aktivite s názvom "Pomôžeš Santa Clausovi s vianočnými darčekmi na jeho ceste okolo sveta?" Aj keď osoba Santa Clausa nevychádza z našich tradícií, stala sa všeobecne známou.

Cieľom takejto aktivity je hravou formou upevniť a prehĺbiť schopnosti žiakov pracovať s geografickými súradnicami, mapami a grafmi. Niektoré úlohy predpokladajú všeobecný prehľad. Úlohy z vytlačených pracovných listov môžu žiaci vypracovávať s využívaním školského atlasu samostatne, alebo v 2 až 3 členných skupinách. Trvanie aktivity závisí od schopností žiakov, odporúča sa však počítať s dĺžkou celej vyučovacej hodiny.

tags: #ciel #vyucovacej #hodiny #christmas